czwartek, 17 maja 2012

Zamek w Niedzicy - Orle Gniazdo w Pieninach

Zamek w Niedzicy - Orle Gniazdo w Pieninach

Malowniczo położony, okazały zamek rycerski w Niedzicy należy do najpiękniejszych zamków w Polsce. Usytuowany na skale o wysokości 566 m npm, przypominający "Orle Gniazdo" należy do typowych zamków górskich.
Dawniej warownia ta była znana pod nazwą Dunajec gdyż u jej stóp wiły się niespokojne wody Dunajca. Jednak w latach 80-tych XX w. otoczenie zamku zostało bardzo zmienione w związku z budową zapory wodnej, a skały na których stoi zamek oblały wody Jeziora Czorsztyńskiego.
Wzniesiony jako fortyfikacja broniąca północnej granicy Węgier miał być "konkurencją" dla polskiego grodu warownego "Wronin" czyli zamku czorsztyńskiego, leżącego obecnie po drugiej stronie jeziora.
Zamek zbudowany został w pierwszej połowie XIV w. około 1325 roku. Twierdza rozbudowana przez kolejne węgierskie rody, pozostawała w ich posiadaniu aż do 1945 r. chociaż już po I wojnie została włączona do terytorium Polski. Po konserwacji w 1963 r. zamek został udostępniony do zwiedzania i obecnie administrowany jest przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
Zamek w Niedzicy mimo licznych modyfikacji zachował się praktycznie w całości. Jego ostateczny wygląd ukształtowały: rozbudowa przeprowadzona w XV wieku (zamek Średni) oraz budowa w 1601r. nowego, renesansowego skrzydła z bramą wjazdową i portalem (zamek Dolny).
Najwyższa, i jednocześnie najstarsza część zamku (gotycka) popadła częściowo w ruinę. Zachowały się jedynie kondygnacje lochów więziennych oraz wnętrz mieszkalnych. Natomiast budowle późniejsze, będące w doskonałym stanie tworzą zwarty kompleks z dziedzińcem, traktami mieszkalnymi z zadaszonymi gankami, basztami i murami obronnymi. W dobrym stanie są również wieże dolne i zdobiony mur.
Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, po II wojnie światowej, inkaskie "kipu" – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie. Legenda, powiązana z tym znaleziskiem głosi iż w podziemiach zamku Niedzica ukryte jest inkaskie złoto oraz srebrna urna ze zwłokami indiańskiej księżniczki Uminy. 
Znajdujące się na zamku muzeum gromadzi zabytki archeologiczne związane z zamkiem, relikty wystroju, grafiki i ryciny z widokami zamku w różnych czasach oraz dokumentację historyczną. W zbiorach muzeum znajdują się także eksponaty etnograficzne i historyczne z terenów Spisza, w tym ciekawa kolekcja zegarów.
W czasie zwiedzania z przewodnikiem można oglądać komnaty na zamku górnym i średnim, gdzie znajdują się ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedzib szlacheckich, jak również sale tortur.
Z tarasów widokowych można podziwiać wspaniały widok na okolicę: Pieninyczorsztyńskie, Pieniny spiskie, zaporę, zamek czorsztyński, a przy dobrej pogodzie Tatry.
Przy zamku istnieje płatny parking, bary, kasa biletowa, gdzie można kupić interesujące pozycje książkowe oraz kramiki z pamiątkami. W obrębie murów budowli powstała restauracja, a w piwnicy nastrojowa kawiarnia. W zamku Dolnym oferowane są pokoje gościnne urządzone w zabytkowych komnatach oraz siedziba Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
Kilka kroków dalej można zobaczyć także przepiękną wozownię oraz osiemnastowieczną drewnianą stodołę, w której znajduje się cudowne, malutkiemuzeum kultury ludowej Spiszu.
Pieniński Serwis Turystyczny
Autor: Leon , strona: ARTELIS

Jolanta Pronobis

Kim stajesz się rejestrując się w eBrokerPartner?
Zostajesz reklamodawcą. Każdy wypełniony przez Ciebie wniosek jest bezpośrednim wsparciem promocji produktu. Różnica jest taka, że za jej efekt bank zapłaci… Tobie!http://ebrokerpartner.pl/public/gfx/panel/welcome.jpghttp://goo.gl/4I5pT

Masz stronę internetową - dołącz do NetSales i zarabiaj. 
NetSales.pl – Dołącz swój program partnerski. <a href="http://server.netsales.pl/z/15002/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Link to Twittera NetSalesa <a href="http://server.netsales.pl/z/461/CD23198/">Kliknij tutaj</a>

Połczyn Zdrój - walory uzdrowiskowe


Połczyn Zdrój - kurort z duszą...

Połczyn Zdrój - maleńkie urokliwe miasteczko, które jest dobrodziejstwem dla zdrowia i źródłem niezapomnianych wrażeń. Miasteczko liczy ponad 8000 mieszkańców i jest znane ze swoich walorów uzdrowiskowych już ponad 300 lat.
No tak, kurort z duszą. Miejscowość miano to zawdzięcza połczyńskiej urokliwej starówce z zachowanym średniowiecznym układem ulic. Ta część miasta wpisana jest do rejestru zabytków. Kamienny bruk, latarnie, fontanny, stylowe ławki, to wszystko tworzy niezapomniany klimat.
 W średniowieczu rynek miał wymiary 60 x 45 metrów z ratuszem i do połowy XIX wieku był lokalnym targowiskiem. Obecnie rynek nosi nazwę Placu Wolności. W pobliżu rynku znajduje się przepiękny deptak spacerowy z licznymi knajpkami i sklepikami,  znany pod nazwą Szlak Solny. Nazwa pochodzi z dawnych czasów,  gdzie kupcy tym szlakiem wozili swoje towary z Północy na Południe, głównie sól warzoną. W Połczynie znajduje się również zamek rycerski, biorący swoje początki w XIII wieku. Zamek został wzniesiony dla celów obronnych przed Marchią Brandenburską.
Park Zdrojowy w Połczynie zachwyca zielenią i różnorodnością drzew (60 gatunków drzew i krzewów). 80-hektarowy obszar należy do jednych z najpiękniejszych Parków w Polsce. W centralnej części parku znajduje się piękny amfiteatr na 2500 miejsc. Przedłużeniem parkowych spacerów jest zalew, czyli zbiornik retencyjny, którego zadaniem jest ochrona miasta przed powodzią. Spacerując wzdłuż zalewu w kierunku sanatorium Borkowo, mijamy "Trzy Garby" - wzniesienia, na których przed wiekami uprawiana była winorośl. Dla mieszkańców miejsce to ma znaczenie symboliczne. Trzy gałązki winorośli Połczyn ma w swoim herbie.
300 lat tradycji uzdrowiskowej to licząca się data. Połczyn Zdrój posiada pokłady borowinowe oraz wody lecznicze chlorkowe, sodowe oraz jodkowe.
W uzdrowisku można leczyć następujące schorzenia: otyłość, choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby układu nerwowego, osteoporozę i choroby kobiece. W mieście znajdują się 4 zakłady lecznicze. 
W latach 60 popularne było hasło: "chcesz mieć córkę albo syna,  przyślij żonę do Połczyna" - hasło nawiązywało do leczenia chorób kobiecych. Dzięki licznym zabiegom i wysokiemu standardowi usług do Połczyna przyjeżdżają liczni klienci z zagranicy, głównie z Niemiec.
Ofertę Połczyna wykorzystały również liczne Biura Podróży i opracowały swoją ofertę na kolonie i obozy dla dzieci. Wśród nich najpopularniejsze: obozy odchudzające i obozy dla dzieci z wadami postawy .www.kolonie.edu.pl
Autor: Agata Kłósak , strona: ARTELIS

Jolanta Pronobis

Kim stajesz się rejestrując się w eBrokerPartner?
Zostajesz reklamodawcą. Każdy wypełniony przez Ciebie wniosek jest bezpośrednim wsparciem promocji produktu. Różnica jest taka, że za jej efekt bank zapłaci… Tobie!http://ebrokerpartner.pl/public/gfx/panel/welcome.jpghttp://goo.gl/4I5pT

Masz stronę internetową - dołącz do NetSales i zarabiaj. 
NetSales.pl – Dołącz swój program partnerski. <a href="http://server.netsales.pl/z/15002/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Link to Twittera NetSalesa <a href="http://server.netsales.pl/z/461/CD23198/">Kliknij tutaj</a>


Byczyna i jej ciekawa historia


Byczyna - perełka historyczna

Byczyna to miasteczko z bardzo starą i ciekawą historią. Obecnie  miasto zamieszkuje ponad 10 000 mieszkańców i jest  prawdziwą perełka turystyczną. Miasto położone jest w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim.
Historia tego miasta datuje się sprzed 4 tys. lat, kiedy to ludy wędrowne zaczęły koczować na tym terenie. Świadczą o tym znalezione w okolicach Byczyny kamienne narzędzia. Przypuszcza się, że życie osiadłe zaczęło się w epoce żelaza. Okolicę Byczyny zamieszkiwały kiedyś plemiona Opolan.
Wraz z powstaniem państwa polskiego, powstała Byczyna (taką datę przyjęli historycy). Nazwa pochodzi od staropolskiego słowa „byczyna”, co oznacza miejsce hodowli i wypasu byków.
Różni książęta i panowie władali Byczyną, co prowadziło do ubóstwa poprzez częste zmiany prawodawstwa. Rabunki i pożary nękały mieszkańców.
Byczyna zapisała się w historii jako miejsce zwycięstwa oręża polskiego. W styczniu 1588 roku hetman Jan Zamoyski zwyciężył w bitwie z wojskami Maksymiliana Habsburga, który pretendował do tronu polskiego.
Okres II wojny światowej, to również niełatwy okres w historii Byczyny.  1 września 1939 o godz, 4,45 wojska niemieckie wkroczyły na most łączący oba brzegi Prosny. Wojna się rozpoczęła. Kazde zwycięstwo wojsk niemiecki było oznajmiane w Byczynie biciem dzwonów kościelnych. W miarę upływu czasu i coraz gorszych wiadomości z frontu dzwony biły coraz rzadziej.
18 stycznia miasto wyzwolono. Byczyna znacznie ucierpiała na działaniach wojennych. Po wyzwoleniu powstała administracja radziecka. Pierwszymi Polakami, którzy wrócili do Byczyny, byli kolejarze. Pierwszymi instytucjami, które powstały po wojnie, to kolej i poczta.
Byczyna ma swoją ciekawą historię.
Do dzisiaj zachowały się mury średniowieczne, obronne z XV i XVI wieku, które otaczają miasto, a długość obwarowań wynosi 912.5 metra. Mury wykonane są z kamienia i cegły na fundamentach z głazów narzutowych. Ich przeciętna wysokość to 5 – 5,5 metra, a grubość wynosi 1,35 do 1,70 metra. Zachowały się również dwie wieże: Wieża Bramna Niemiecka – Zachodnia, Wieża Bramna Polska – Wschodnia, Baszta Południowa zwana Piaskową, która miała wzmocnić obronność murów oraz fragment fosy. Fragment fosy łączy się obecnie z parkiem miejskim.
 Zachowały się również kościoły  z różnych okresów: Kościół św. Mikołaja – neogotycki, Kościół św. Trójcy – barokowy, kaplica św. Jadwigo – gotycka.
Podziwiać również możemy Ratusz – obecnie siedziba władz. Pierwotny ratusz z przełomu XV w. i XVI w., odrestaurowany w stylu barokowo-klasycystycznym w XVIII w. całkowicie spłonął w 1945, pieczołowicie zrekonstruowany z zachowaniem dawnej stylistyki oddano do użytku 25 stycznia 1968r. Od 2011 roku znajduje się tam punkt widokowy na miasto.  Zachowały się oryginalne zabytkowe piwnice. Na starym mieście może zobaczyć zabytkowe kamienice i domy wśród wąskich zaułków i uliczek. Domy te pochodzą głównie z okresu po pożarze z 1757 roku.
Obecnie Byczyna znana jest przede wszystkim z  międzynarodowych turniejów, odbywających się  dwa razy w roku. Na festynach reprezentują się różne międzynarodowe bractwa rycerskie. Odbywają się takie turnieje jak: bojowy, łuczniczy, rzut włócznią, toporem, siekierą, nożem oraz bieg dam. Imprezie towarzyszą pokazy  ognia, liczne  gry i zabawy średniowieczne, parady, muzyka średniowieczna. Głównym punktem programu jest historyczna inscenizacja : oblężenie Byczyny.
Atmosfera panująca na tym festynie pozwala się na krótki czas oderwać od współczesnych czasów i zasmakować kultury średniowiecznej.
Byczyna to jedna z perełek polskich, która postawiła na turystykę i w tym kierunku się rozwija.
www.kolonie.edu.pl
Autor: aga3222 , strona: ARTELIS

Jolanta Pronobis

Kim stajesz się rejestrując się w eBrokerPartner?
Zostajesz reklamodawcą. Każdy wypełniony przez Ciebie wniosek jest bezpośrednim wsparciem promocji produktu. Różnica jest taka, że za jej efekt bank zapłaci… Tobie!http://ebrokerpartner.pl/public/gfx/panel/welcome.jpghttp://goo.gl/4I5pT

Masz stronę internetową - dołącz do NetSales i zarabiaj. 
NetSales.pl – Dołącz swój program partnerski. <a href="http://server.netsales.pl/z/15002/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Link to Twittera NetSalesa <a href="http://server.netsales.pl/z/461/CD23198/">Kliknij tutaj</a>


Czorsztyn na pograniczu Pienin


Czorsztyn - na pograniczy Pienin i Gorc
Czorsztyn to maleńka miejscowość położona nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego, na pograniczu Pienin i Gorców w województwie małopolskim.
Piękne krajobrazy, bliskość ruin zamku oraz brzegów Jeziora Czorsztyńskiego, wyciąg narciarski i tradycyjna gościnność mieszkańców, od wieków goszczących turystów, sprawiają, ze do Czorsztyna z roku na rok ściąga coraz więcej urlopowiczów.
Czorsztyna można podziwiać wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny (Trzy Korony),  południowe stoki Gorców (pasmo Lubania) i Tatry , dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Główną atrakcją miejscowości są kamienne ruiny zamku Czorsztyńskiego położonego na stromej górze wznoszącej się u brzegu jeziora.
Pozostałe atrakcje to przystanie wodne, szlaki turystyczne w Pieniny i Gorce, wyciąg orczykowy doskonały do nauki jazdy na nartach, profesjonalna stacja narciarska Czorsztyn-Ski, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, zabytkowy kompleks dziewiętnastowiecznych willi (Osada Czorsztyn) na półwyspie Stylchen, bacówka bacy wypasającego owce oraz rejsy gondolą po jeziorze.
Czorsztyn ma dobrze zorganizowaną infrastrukturę turystyczną, większość mieszkańców dysponuje kwaterami prywatnymi, lub prowadzi gospodarstwa agroturystyczne co pozwala na przyjęcie olbrzymich ilości turystów najeżdżającychPieniny podczas sezonów turystycznych.  
We wsi znajdują się punkty gastronomiczne, restauracja, sklepy spożywcze oraz wypożyczalnie rowerów, nart i sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne).
Zamek królewski w Czorsztynie, a właściwie jego ruiny, leży na lewym brzegu jeziora Czorsztyńskiego na wysokości 588 m. n.p.m. Zamek pierwotnie nosił nazwę Wronin i znajdował się na stromej górze wznoszącej się u brzegu rzeki Dunajec. Powstanie w latach 90-tych sztucznego zbiornika wodnego u stóp zamku całkowicie zmieniło jego otoczenie.
Pieniński Serwis Turystyczny
Autor: Leon , strona: ARTELIS

Jolanta Pronobis

Kim stajesz się rejestrując się w eBrokerPartner?
Zostajesz reklamodawcą. Każdy wypełniony przez Ciebie wniosek jest bezpośrednim wsparciem promocji produktu. Różnica jest taka, że za jej efekt bank zapłaci… Tobie!http://ebrokerpartner.pl/public/gfx/panel/welcome.jpghttp://goo.gl/4I5pT

Masz stronę internetową - dołącz do NetSales i zarabiaj. 
NetSales.pl – Dołącz swój program partnerski. <a href="http://server.netsales.pl/z/15002/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Link to Twittera NetSalesa <a href="http://server.netsales.pl/z/461/CD23198/">Kliknij tutaj</a>

Dworki i pałace z mojej okolicy /według:Zdjęcia: Maciej Kusztal (2011) Tekst: Marta Węgierska/


Nowe życie dawnych dworków i pałaców

Dzięki bardzo bogatej historii w Polsce do dziś mamy sporo ciekawych zabytków z niezwykłą architekturą. Niestety, duża cześć z nich powoli niszczeje, nie znajdując odpowiedniego dla siebie zastosowania w nowej epoce. Są jednak i takie, które doskonale spełniają nowe funkcje, ciesząc jednocześnie oko odwiedzających je.
  Któż z nas nie przechodził obok starych dworków, które kilkaset lat temu były siedzibami najznamienitszych polskich rodów, a dziś straszą swoim wyglądem? Czy naród taki jak Polacy może pozwolić sobie na utratę części swojej historii? Przecież dla przyszłych pokoleń takie obiekty mogłyby stanowić bezcenne źródło informacji o dawno minionych czasach.
     Tylko jak znaleźć pieniądze na utrzymanie zabytków? W końcu jest to studnia bez dna, wymagająca stałych inwestycji. Trzeba zatem sprawić, by zarabiały same na siebie. Oczywiście nie wszystkie mogą stać się atrakcją turystyczną na skalę światową, jak chociażby Zamek w Malborku. Ale warto wykorzystać wzorce, jakie wprowadzono już w wielu miejscach i sprawić, że stare pałace znowu ożyją i będą przynosić radość ich mieszkańcom.
     Powstaje w Polsce coraz więcej stylowych hoteli urządzonych w dawnych pałacach. Zazwyczaj są to luksusowe ośrodki z parkami, centrami spa, stajniami i winnicami. Rezerwując noclegi w takich miejscach mamy niepowtarzalną okazję podziwiania wnętrz, jakich nie zobaczylibyśmy nigdzie indziej. Bardzo często też organizują takie hotele konferencje, gdyż przestrzenne, monumentalne sale doskonale nadają się do tego celu.
     Dużą zaletą tych ośrodków jest też ich lokalizacja. Pałace budowało się przecież najczęściej w otoczeniu natury, powstawał cały kompleks stanowiący odrębną posiadłość. Dlatego też dzisiaj można znaleźć tam ciszę i spokój. Nieraz może też być to doskonała baza wypadowa, choćby znany pałac w miejscowości Słonowice mieści się niedaleko Kołobrzegu i w związku z tym warto odwiedzić go, gdy planuje się wakacje 2012 nad morzem.
Autor: Jarus , strona: ARTELIS


http://www.dworypalace.travel.pl/?page_id=1372
Dworki i pałace z mojej okolicy

Zdjęcia: Maciej Kusztal (2011)
Tekst: Marta Węgierska


Rozwadza (pałac)



Lokalizacja: powiat krapkowicki, gmina Zdzieszowice
Typ obiektu: pałac
Stan : w ruinie
Obecnie: opuszczony, własność prywatna
Możliwość zwiedzania: trudny dostęp, tylko z zewnątrz

Zobacz na mapie

HISTORIA I STAN OBECNY

Pałac w Rozwadzy wzniesiony został dla Augusta Sylvusa barona von Pűckler, który otrzymał od swego ojca w 1680 roku liczne dobra leżące na Śląsku, w tym także Rozwadzę. W roku 1843 majątek przeszedł w ręce Franza Grűnerta. W latach 1855-1861 pałac został gruntownie przebudowany według rojektu Franza Eduarda Brechta z Berlina. W 1881 roku rezydencję zakupił hrabia Albert von Schwerten. Po śmierci właściciela, wdowa po nim przekazała majątek skarbowi państwa pruskiego.

Kolejnym użytkownikiem pałacu od 1938 roku był pan Scholz. W tym czasie rozpoczęła się parcelacja majątku. Na ziemiach należących niegdyś do majątku w latach 1938-1942 wybudowano nowe osiedle mieszkaniowe. Po zakończeniu II wojny światowej na tutejsze tereny wkroczyła polska władza ludowa i od tego czasu rozpoczęła się dewastacja pałacu.

W latach 1946 – 1967 rezydencją zarządzała służba zdrowia i urządziła w niej dom starców. Nieremontowany budynek popadał w coraz większą ruinę w konsekwencji czego placówkę przeniesiono do innej miejscowości. Kolejnymi użytkownikami zpałacu byli: Huta Pokój w Świętochłowicach, PGR, Urząd Miasta i Gminy w Zdzieszowicach, a aktualnie właściciel prywatny.

Pałac w Większycach

Zdjęcia: Maciej Kusztal (2011)
Tekst: Marta Węgierska

INFORMACJE OGÓLNE

Lokalizacja: powiat kędzierzyńsko-kozielski, gmina Reńska Wieś
Typ obiektu: pałac
Stan : w całości, zadbany, po remoncie
Możliwość zwiedzania: tak


Zobacz na mapie

HISTORIA I STAN OBECNY
Pałac w Większycach wzniesiony został w połowie XIX wieku na miejscu istniejącego tu wcześniej drewnianego dworu. Zakończenie budowy datuje się na rok 1871.

Od 1852 roku majątek był w posiadaniu radcy handlowego Marca Heymanna. W 1912 roku pałac został sprzedany Emilowi Phyrkoschowi, właścicielowi jednych z większych w tamtym czasie zakładów chemicznych nawozów sztucznych w Raciborzu. Przed II wojną światową Emil Phyrkosch przekazał cały majątek na cele społeczne, w konsekwencji w pałacu założono przedszkole. W czasie wojny, pod patronatem Czerwonego Krzyża, w budynku mieścił się szpital dla oficerów niemieckich, natomiast w czasie wyzwolenia dla żołnierzy radzieckich. Po wojnie w pałacu umieszczono Uniwersytet Ludowy.

Od 2003 roku zabytek stanowi własność prywatną. W 2008 roku rozpoczęły się prace remontowe. Obecnie mieści się tu restauracja.

Budynek otacza ogromny park z cennym starodrzewiem oraz malowniczym stawem. W pobliżu parku znajdowało się niegdyś rozległe torfowisko, do lat pięćdziesiątych XX wieku rezerwat przyrody. W okresie PRL-u zniszczone poprzez przekopanie rowów odwadniających.

Zakrzów (pałac)


INFORMACJE OGÓLNE
Lokalizacja: powiat kędzierzyńsko-kozielski, gmina Polska Cerekiew
Typ obiektu: pałac
Stan : w całości, zadbany
Obecnie: własność gminy, w dzierżawie
Możliwość zwiedzania: za zgodą


Zobacz na mapie


HISTORIA I STAN OBECNY
Pałac w Zakrzowie wzniesiony został na przełomie XIX i XX wieku dla magnata cieszyńskiego hrabiego Larisch von Monnich, którego rodzina była w posiadaniu tych ziem od około 1830 roku. Kolejnym właścicielem Zakrzowa został w 1912 roku Bolko hrabia von Halsingen. Aktualnie pałac jest własnością gminy Polska Cerkiew.

Od 1991 roku gmina zezwala wykorzystywać zabudowę Ludowemu Klubowi Jeździeckiemu „Lewada”.


Żyrowa (pałac)

INFORMACJE OGÓLNE
Lokalizacja: powiat krapkowicki, gmina Zdzieszowice
Typ obiektu: pałac
Stan : w całości
Obecnie: własność prywatna
Możliwość zwiedzania: tylko zza ogrodzenia

Zobacz na mapie


HISTORIA I STAN OBECNY

Wczesnobarokowy pałac w Żyrowej zbudowany został w latach 1631 – 44 dla księcia Melchiora Ferdynanda von Gaschin, być może z wykorzystaniem murów wcześniej istniejącej tu budowli. Pałac w rękach rodziny von Gaschin pozostawał do 1852 roku. W latach 1892 – 1945 majątek był siedzibą jednej z linii rodu von Francken – Sierstorpff.

Po 1945 roku we wnętrzach pałacu urządzono sanatorium dla dzieci. Z biegiem czasu stan budynku ulegał ciągłemu pogorszeniu i w latach osiemdziesiątych XX wieku został opuszczony.

Obecnie znajduje się w rękach prywatnych, jednak nie jest jednak remontowany. Pałac otacza rozległy, zadbany park krajobrazowy.



Zdjęcia: Maciej Kusztal (2011)
Tekst: Marta Węgierska

Jolanta Pronobis

Kim stajesz się rejestrując się w eBrokerPartner?
Zostajesz reklamodawcą. Każdy wypełniony przez Ciebie wniosek jest bezpośrednim wsparciem promocji produktu. Różnica jest taka, że za jej efekt bank zapłaci… Tobie!http://ebrokerpartner.pl/public/gfx/panel/welcome.jpghttp://goo.gl/4I5pT

Masz stronę internetową - dołącz do NetSales i zarabiaj. 
NetSales.pl – Dołącz swój program partnerski. <a href="http://server.netsales.pl/z/15002/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Link to Twittera NetSalesa <a href="http://server.netsales.pl/z/461/CD23198/">Kliknij tutaj</a>

Tajemnica bursztynowej komnaty



Junoszyno i tajemnica bursztynowej komnaty

Czy Bursztynowa Komnata istniała? Jakie tajemnice kryje ta niewielka nadmorska miejscowość? Czy Bursztynowa Komnata naprawdę istniała, czy jest tylko częścią legendy?
Junoszyno jest jedną z najspokojniejszych nadmorskich miejscowości Gminy Stegna. Mieszka w niej niewiele ponad 350 osób. To jednak niewątpliwa zachęta dla tych, którzy cenią sobie spokojny wypoczynek w klimacie nadmorskiej wioski. Miejscowość od wschodu graniczy ze Stegną, a od zachodu z Jantarem.
Część mieszkańców to rybacy, którzy mają swój port w pobliskim Jantarze. Wzdłuż głównej ulicy Junoszyna przebiega linia Żuławskiej Kolei Dojazdowej, którą można dojechać do Stegny, Jantaru, Mikoszewa, Nowego Dworu Gdańskiego i Sztutowa. W pobliżu wsi jest też malowniczo położony staw, ulubione miejsce miejscowych wędkarzy. Ukryty w polach kryje w sobie dorodne liny, karasie, okonie i szczupaki. Spokojne plażowanie z dala od rozbawionych plaż Stegny i Jantaru, to kolejna zaleta Junoszyna.
Ta spokojna miejscowość może być idealnym miejscem dla poszukiwaczy skarbów. W pobliżu torowiska stała niegdyś karczma, po której obecnie nie ma śladu, jednak fakt o jej istnieniu dokumentują stare mapy i ciekawe znaleziska. Miłośnicy poszukiwań niejednokrotnie odnajdywali tam bardzo stare monety i inne cenne przedmioty. Jest też legenda o ukryciu skarbu SS w Junoszynie - Bursztynowej Komnaty. Starsi mieszkańcy wspominają o zaginionych ciężarówkach wojskowych, które nigdy nie wyjechały ze wsi. To legenda, ale któż to wie, może najwytrwalsi poszukiwacze faktycznie odnajdą wJunoszynie Bursztynową Komnatę?
A jak było naprawdę...?
Bursztynowa Komnata – kompletny bursztynowy wystrój komnaty zamówiony przez Fryderyka I u gdańskich mistrzów. Bursztynowa Komnata od czasu zaginięcia lub zniszczenia stała się symbolem  zaginionego skarbu.
W 1701 Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie bursztynowego wystroju gabinetu w swoim podberlińskim pałacu Charlottenburg u mistrza bursztyniarskiego z Kopenhagi.

Prace trwały jedenaście lat. Dzieło było imponujące: ściany pokoju o wymiarach 10,5x11,5 m pokrywały precyzyjnie dobrane i obrobione kawałki bursztynu, które tworzyły  płaskorzeźby, herby itp. W 1716 roku car Piotr I Wielki w czasie wizyty w Prusach, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga – najpierw do Pałacu Letniego, a później Zimowego. W 1755 carowa Elzbieta przeniosła komnatę do pałacu w Carskim Siole.

W 1941  Bursztynowa Komnata została skradziona przez Niemców. Latem następnego roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do Zamku Krzyżackiego w Królewcu. Jednak w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty.
Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę 9 kwietnia 1945. Bursztynowej Komnatynie odnaleziono. Rosjanom udało się natomiast zatrzymać kustosza zamkowych zbiorów, który jednak wkrótce zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.
Obecnie w pałacu Katarzyny w Carskim Siole znajduje się kopia zaginionej Bursztynowej Komnaty, ukończona w 2003. Prace nad rekonstrukcją komnaty rozpoczęto w 1979 i prowadzono je na podstawie zachowanych źródeł: zdjęć i dokumentów. Kopia kosztowała 11,5 mln dolarów.
Bursztynowej Komnaty szukały przez lata tysiące amatorów, urzędnicy ministerstw kultury Polski, Niemiec (tak Wschodnich, jak i Zachodnich) i ZSRR oraz służby specjalne. Zatrudniano nawet radiestetów i jasnowidzów.
Może kogoś z czytelników zaciekawiła ta historia i odnajdzie Bursztynowa Komnatę.
www.kolonie.edu.pl
Autor:aga3222 , strona: ARTELIS


Jolanta Pronobis

Kim stajesz się rejestrując się w eBrokerPartner?
Zostajesz reklamodawcą. Każdy wypełniony przez Ciebie wniosek jest bezpośrednim wsparciem promocji produktu. Różnica jest taka, że za jej efekt bank zapłaci… Tobie!http://ebrokerpartner.pl/public/gfx/panel/welcome.jpghttp://goo.gl/4I5pT

Masz stronę internetową - dołącz do NetSales i zarabiaj. 
NetSales.pl – Dołącz swój program partnerski. <a href="http://server.netsales.pl/z/15002/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Link to Twittera NetSalesa <a href="http://server.netsales.pl/z/461/CD23198/">Kliknij tutaj</a>